Beseda o efektívnych stratégiách učenia pre našich prvákov
V piatok - 8.11.2024 sme pre našich prvákov zorganizovali besedu, ktorú viedli psychologičky z CPP Piešťany. Venovali sa veľmi aktuálnej téme – ako pomôcť žiakom prvého ročníka strednej školy zvládnuť prechod na nový systém štúdia a zároveň im objasnili efektívne učebné stratégie.
Pre úspešnú adaptáciu je kľúčové nielen samotné učenie sa, ale aj to, ako žiaci zvládajú psychologické a emocionálne výzvy. Jednou z hlavných tém besedy bolo, ako si žiaci môžu efektívne organizovať učenie, aby sa necítili zahltení množstvom nových informácií.
Od samotných žiakov padlo odporúčanie, aby sa nesnažili "učiť všetko naraz". Efektívne učenie si vyžaduje disciplínu a pravidelný časový rozvrh. Je dôležité zaviesť si pravidelný režim učenia, ktorý zahŕňa aj krátke prestávky, aby sa zabránilo únave a frustrácii. Rovnako dôležité je udržiavať rovnováhu medzi učením a oddychom. Nový školský rok v novej škole môže byť stresujúci, a preto je potrebné nájsť si čas aj na aktivity, ktoré pomáhajú odbúravať napätie – či už ide o šport, relaxáciu alebo sociálne aktivity.
Užitočné typy:
1. Pre učenie je nevyhnutná koncentrácia - čím koncentrovanejšie pracujete, tým rýchlejšie a ľahšie sa dostanete k cieľu. Prílišné pohodlie učeniu neprospieva, preto sa neodporúča pri učení ležať ale posadiť sa za stôl.
2. Určte si presný čas, kedy sa budete učiť. Skúste nájsť také hodiny dňa, ktoré máte voľné každý deň, alebo väčšinu dní. Zo začiatku sa do učenia možno budete musieť nútiť, ale ak budete stanovený čas vždy dodržiavať, postupne sa učenie stane zvykom. Dôležité je tiež vedieť si rozdeliť čas a učenie naplánovať. Niekomu vyhovuje učiť sa ráno, niekomu cez deň alebo v noci. Ráno je mozog oddýchnutý, ľahšie si učivo zapamätáte. Učenie však môže byť stresujúce, preto je vhodné v tomto čase len opakovať už naučené, napr. pred písomkou. Ak sa učíte cez deň, po vyučovaní, učenie máte rýchlo z krku a pridá sa aj dobrý pocit - máte už večer voľno. Ak ale nemáte vnútornú disciplínu, vnútorný hlas vám bude hovoriť „do večera je ďaleko, ešte máš kopu času“ a to môže spôsobiť, že sa budete aj tak učiť dlho. Ak sa učíte večer, počas spánku sa učivo ľahšie a na dlhšiu dobu v hlave uloží. Na druhej strane, môžete byť unavení a učenie pôjde pomalšie. Premyslite si, aký čas na učenie bude pre vás najviac vyhovujúci a potom učenie bude skutočne efektívne.
3. Dôležitý je aj postoj k učeniu. Postoj „musím“ je potrebné zmeniť na „chcem“. Skúste nájsť na danom učive aspoň niečo pozitívne, pre ktoré sa oplatí chcieť sa ho naučiť. Motivovať sa môžete aj drobnou odmenou.
A na záver – nie je potrebné mať všetko pod kontrolou hneď. Dôležité je dať si čas a byť k sebe aj k ostatným láskaví. Prechod na strednú školu je veľká zmena, ale s trochou pomoci a správnymi stratégiami sa dá zvládnuť. Ďakujeme psychologičkám za cenné rady a užitočné typy pre našich prvákov.