Jeden deň vysokoškolákom
Žiaci 2. A a 2. BA v sprievode Mgr. Andrey Michálkovej a Mgr. Alexandry Chromiakovej mali možnosť navštíviť detašované pracovisko Fakulty prírodných vied UCM v Trnave v Špačinciach.
Už pri vstupe do priestorov niektorí žiaci prejavili záujem o FPV, a to odhodlaným postavením sa pred automat na kávu. Následne sme sa presunuli do miestnosti, kde nás privítala pani doktorka Havrlentová. Všetci sme zaujali svoje pozície a pripravili sa na blok prednášok z rôznych oblastí biológie, chémie a rôznych ďalších kombinácii prírodných vied. Celá séria prednášok bola odštartovaná témou Vplyvy stresu na rastliny. Naši žiaci sa dozvedeli o dôležitosti skúmania vplyvov prostredia na rastliny, čo ide ruka v ruke s faktom, že celková populácia narastá, čo polopatisticky znamená, viac hladných krkov. Enviromentálne stresy pôsobiace na plodiny môžu spôsobiť úhyn rastlín, a tým prichádzame dôležitý zdroj jedla. Ak však porozumieme týmto stresom, môžeme predísť tomuto úhynu plodín.
Druhým prednášajúcim bol docent Tibor Maliar, ktorý na žiakov zapôsobil najmä svojim priateľským prístupom i tým, že nás oslovoval ako „kolegov“. Jeho prednáška bola zameraná na modelovanie liečiv. Vysvetlil nám, o čo sa pokúša so svojimi študentmi, predstavil potenciál, ktorý ponúka štúdium chémie v dnešnom svete, čo podložil aj reálnym množstvom financií, ktoré boli investované do vynájdenia liekov proti najrozšírenejším zdravotným problémom, ako sú napríklad kardiovaskulárne ochorenia.
Tretiu prednášku mal docent Ján Rafay. Dozvedeli sme sa niečo o genetickej modifikácii hospodárskych zvierat, klonovaní. Okrem odôvodnenia potreby genetických modifikácii v praxi našich žiakov pobavil aj fotografiami modifikovaných mačiek, ktoré svietili rôznymi farbami.
Štvrtá prednáška sa zaoberala prírodnými liečivami, históriou ich používania či rôzne legendy a magické schopnosti, ktoré sa im pripisovali. Napríklad, také mandragory, ktoré sa vyskytli aj v známej knižnej sérii Harry Potter, boli využívané čarodejnicami v stredoveku. Mandragory obsahujú okrem účinných liečivých látok aj látky psychotropné, po ktorých, dovolím si citovať: „Čarodejnice si mysleli, že letia na sabat. A čo by aj nie, keď boli sfetované.“ Prednáška však nebola len o sfetovaných čarodejniciach, dozvedeli sme sa napríklad aj o histórii penicilínu či dlhej ceste objavovania účinných látok v kôre vŕby.
Posledná prednáška bola z poľa mikrobiológie, a ako už názov napovedá, naši študenti objavovali tajomný svet mikróbov. Dozvedeli sme sa nové a zaujímavé informácie o vírusoch, baktériách či archeónoch.
Po ukončení série prednášok naši žiaci dostali prístup do laboratórnych priestorov pracoviska v Špačinciach, kde si mohli vyskúšať rôzne laboratórne pokusy, ako bolo zisťovanie prítomnosti katiónov v zlúčeninách, (Erikova skupina), využitie chromatografie na zistenie polarity väzby v zlúčeninách, vplyvy stresu na rastliny a izolácia a pozorovanie rastlinnej DNA.
Táto návšteva nám rozšírila obzory v oblasti prírodných vied a niektorým dala možnosť zamyslieť sa práve nad touto cestou štúdia prírodných vied v budúcnosti. Toto by však nebolo možné bez ochoty pracovníkov a študentov FPV UCM, ktorí nám pripravili celý program, za čo im veľmi ďakujeme.